Ye-İç-Yap

Hangi Yiyecek Nasıl Saklanır?

Öncelikle buzdolabınızı 4 dereceye ya da dondurucunuzu -17 derecenin altına ayarlayın. Daha sonra aşağıdaki önerileri uygulayın..

Facebook'ta Beğen:

Hangiyiyecek nasıl saklanır?

Et, kümes hayvanları, balık ve kabuklu denizcanlıları orijinal paketlerinde veya sıkıcahavası alınmış paketlerde saklanmalı.. Uzun süresaklanan bu tür gıdalar buzluktan çıkarıldıktansonra buzdolabında 24 saat bekletildikten sonrayenilmeli.. Yumurtaları kırılma ve bozulmayakarşı korumak için karton kutuda buzdolabındasaklayın. Yumurtaları yıkamayın, sudangeçirmeyin. kabukları koruyan minerak dokununkaybolmasıne ve bakterilerin yumurtanın içinegirmesine neden olabilirsiniz. Yumurtalar satınaldıktan 3 veya 5 hafta arasında saklanabilir.Son kullanma tarihine bakarak aldığınızyumurtaları güvenle yiyebilirsiniz. Süt, peynir,yoğurt, tereyağı gibi süt ürünleri buzdolabındasaklanmalıdır. Bunları saklamadan önceyıkamayın, ıslaklık mikrobik üremeye neden olur.Avakado, armut, muz ve domates gibi ürünler buzdolabındasaklanabilir ama en iyisi oda sıcaklığındasaklamak. Bunun yanı sıra buzdolabındasaklamanız önerilen diğer ürünler; patlıcan,soğan, sarımsak, patates ve diğer kök bitkiler..

Salatalara dikkat!

Mayonezli salatalar, vakit kaybetmedenbuzdolabının buzlu olan kısımda alt bölümündesaklanarak bakteri üretimi engellenmeli.. Bu türyiyecekleri 2 saatten fazla oda sıcaklığındabırakmayın. Eğer oda sıcaklığında daha uzun sürebulundurmak istiyorsanız etrafını buzla doldurunve buzu bittikçe yenileyin.

Yiyecekleri uygun pişirme

Her yiyecek mikroorganizmaların diğer noktalararahat erişimi sağlayacak özel iç ısıya sahiptir.Bu nedenle farklı ısılarda pişerler. Bu nedenlebir yiyecek termometresi almayıdüşünebilirsiniz. Pişirmede güvenli olduğusöylenen uluslararası minimum pişirme sıcaklıkdereceleri şöyle..

Kümes hayvanları: 73 °C

Kırmızı et: 71 °C

Biftek ve kıyma: 62,7 °C

Rosto: 62,7 °C

Balık: 62,7 °C

Yumurta: 71 °C

Çapraz bulaştırmalardan uzak durun

Evlerimiz mikroorganizmaların gelişimi içinideal yerlerden biridir. Çapraz bulaştırmadaellerimizle bir objedeki bakteriyi diğer birobjeye taşırız. Bu nedenle yemeklerihazırlamadan önce ellerinizi iyiceyıkadığınızdan emin olun. Pişirilmiş vepişirilmemiş yiyeceklerin tabaklarını ayırın.Örneğin tahta üzerinde domates kestikten sonrayıkamadan tavuk göğsünü de burada kesersenizburada çapraz bulaştırma riski söz konusuolabilir. Ayrıca, sebzeleri elledikten sonrapatates doğramaya başlamayın. Elleriniziyıkadıktan sonra hazırlamaya devam edin. Et,sebze gibi yiyecekleri

hazırladıktan sonra kullandığınız tüm mutfakaraçlarını sabunlayın. Yemek hazırlamadan önceveya sofraya oturmadan önce ellerinizi sık sıkyıkamayı alışkanlık edinin.

Kalan yemekleri uygun şekilde saklayın

Kalan yemekler normal havalarda iki saat, aşırısıcaklarda bir saat içinde buzdolabına ceyaderin dondurucuya konulmalı. Diğer taraftan filmizlemeye giderken artık yemeklerinizi arabadabırakmayın, eve gelin ve dolabınıza koyun.Kalanyemekleri buzdolabında ne kadarsaklayabilirsini? 4 gün kadar saklayabilirsinizancak tadı ve besleyici özelliği

giderek azalır.

Kalan yiyecekleri dolaptatutabileceğiniz süreler;

Deniz ürünleri veyumurta; En fazla 2 günPişmiş et veya kümeshayvanları: En fazla 3-4 günKalmış pizza: En fazla3-4 gün