BİM'deki esrarengiz iki kapının sırrı çözüldü!

Ülkemizdeki ulusal ve yerel marketlerde genellikle giriş ve çıkışta bir kapı vardır. Birçok ilde yaygın ağı bulunan BİM’de bundan farklı bir uygulama yapılması ise merak konusu olup tartışılmaya başlandı.

BİM'deki esrarengiz iki kapının sırrı çözüldü!

Özellikle sosyal medyada yayılan ve başlıklar açılarak tartışılmaya başlanan konunun sırrı ise bir süre sonra ortaya çıktı.

Markette alışveriş yapan herkesin fark ettiği bu konunun cevabı da yine çok tartışılan forumlar ve haberlerde ortaya çıktı. Tartışmalarla ilgili birden fazla iddialar ortaya atıldı. Siz de bu konuyu merak ettiyseniz işte sosyal medyadaki iddialar;

bim2

Sosyal medyada en çok şu yorum ilgi görmüş, cevabını kendi söyledikleriyle çürütmüş.

“Arkadaşlar hem bunu merak ettim hem de başımdan geçen ilginç olayı anlatayım dedim. Ben bu kapı sistemini ilk Erzurum' da gördüm. Kaç sene oldu hatırlamıyorum. Erzurum’un ne kadar soğuk olduğunu anlatmaya gerek yok. Birçok eski evde çift pencere çift balkon kapısı vardır. O zamanlar pimapen tarzı pek yaygın değil. Bu yüzden soğuk diye çift kapılı zannettim ama Mersin'e döndüğümde ne göreyim burada da çift kapı 'girmeden önce 2 defa düşün’ diye. Girerken 2, çıkarken 1 düşünün”

Konu hakkındaki diğer iddialar ise şöyle;

vegetables-2732589_1280

Markete ürün getiren tedarikçilerde bu iki kapıdan dışta olanının anahtarı bulunuyor. Market gece geç saatlerde ya da sabah erken saatlerde kapalı olduğu anlarda malı indiren kamyoncular kapıyı açarak getirdikleri ürünleri buraya bırakıp gidiyorlar.

Market çalışanları marketi açtıklarında bu ürünleri iki kapı arasındaki bu korunaklı bölgeden alıyor ve market raflarına ya da depoya yerleştiriyor.

Sıcaklığı sabit tutmak

aisle-3105629_1280

Diğer bir iddia ise iki kapı olmasının sebebinin içerideki sıcaklığı sabit tutmak için olduğu yönünde. Zira ilk ruhsat projesinde iki kapı arası sterilizasyon mekanizması kurulacağı planlanmış ancak sonra sterilizasyon iptal edilmiş.

Ama market, projeyi değiştirmek istemeyince iki kapılı giriş planını devam ettirmiş. Böylece dışarıdan gelen soğuk ya da sıcak havanın marketin içindeki sıcaklığı etkilenmemesi sağlanmış.

Hırsızlık iddiası

shopping-2613984_1280

Son iddia ise hırsızlığı engellemek için iki kapıda ısrar edilmesi. Marketten herhangi şey çalan hırsızın iki kapıdan hızlıca kaçması daha zor olacağı için iki kapı sistemi marketin yararına olan bir durum. Zira çıkışta kasa var, ancak girişte hırsızın kaçmasını engelleyecek bir güvenlik yok.

Kaynak: Yemek.com

Kaynak

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
öldürdüler küçük esnafı veresiyeyi.eskiden paramız olmasada maaşı alamadığımızda gidip bakkala yazdırıyoduk aç kalmıyorduk..şimdi bim 1 tl eksik olsun bıraktırıyor.. yemişim bimi migrosuda a101 ve diğerlerini..öldürdünüz esnaflığı bakkaliyeyi ticareti..çıkmış kapıya takılıyosunuz
zaten tek sorunumuz bimin kapıları
Hiç alakası yok. ' kapı var çünkü girdiğiniz zaman aynı kapıdan geri çıkamamanız için. İçerideki sistem zaten labirent gibi, illaki bütün ürünleri göreceksiniz ki sonuna kadar giderken yani çıkış kapısına kadar giderken illaki gözünüze birşeyler takılsın ve alım yapın diye. Tamam sıcaklık için yapılmış olabilir ama esas önemli olan giren müştiriye birseyler satmak.
ve sonrada diiyoruz bilimde ilerliyemiyoruz..e nasıl ilerleyelim araştırılan şeylere bakarmısınız ...pes yani
O kapının amacı ney bılıyormusunuz musterı ordan gırer ve cıkamaz cıkıs ıcın butun magazayı gezmesı lazım bu gezme esnasında gozu bıseye takılsında alsın dıye yapılan sıstem
@ahmedo2323 doğru.
A101'de de var bu çift kapılardan.
gitmeyin bİm E
iki kapının amacı koca markette 2 elemanla iş yaptırmak için. girişteki sesten çalışan personel içeriye müşteri girdiğine ayık olsun diye yapılmış. az personelle çalışma taktiği.
4 kapı olsa daha iyi olurdu.
bence öyle değil girdinmi boş çıkmaman için illaki bişeyler alıp kasadan çıkman için şimdi adam bişeyler almadan çıktımı bir eksiklik hissi oluşuyor insanlarda
akbimden inciler
almanyanın adidası,mercedesi,bmw si,amerikanın ileri teknolojisi,uzay mekikleri,apple ı,ingilterenin dünya dili, rover ve maseratisi varsa bizimde A101 ve BİM imiz var
Merakımı giderdiniz teşekkürler:))
Bence mantıklı
siz memleketinizin ne kadar issiz varsa bunlar bu hale getirdi zaten siz ne kadar mantıklı yerel olan magazalar ve yerel marketler varsa o kadar iyi sizin icin ama siz kucuk dusunuyorsunuz ve kucuk olmayın geniş düsünün lütfen iyi günler
Diğer Haberler