YEMEK

Bu Baharat 4 Yaşındaki Çocuğun Ölümüne Neden Oldu!

Bu Baharat 4 Yaşındaki Çocuğun Ölümüne Neden Oldu!

Hemen hemen tüm anne babalar çocuklarını güvende tutmak için her şeyi yaparlar. Çocuklar için parmaklık kurar, prizleri kapatır ve çocuk oynarken kötü bir şey olmasın korkusu yaşamamak için başka önlemler de alırlar. Ama bazen göz açıp kapayıncaya kadar beklenmedik bir şey olabilir.

4 yaşındaki Matthew Radar, evde dolaşıyor, bir yerlere tırmanıyor ve eğleniyordu. Baharat dolabını bulup baharatlarla oynamaya başladı. Ve birden annesi Brianna onu kıvranırken buldu.

Apar topar hastaneye götürüldükten sonra Matthew hayatını kaybetti. Ölümüne neden olan kaza tarçın yüzünden nefes alamaması oldu. Yulaf ezmemize, sıcak çikolatamıza ve diğer pek çok şeye koyduğumuz bu baharat küçük çocuğun bir nöbet geçirmesine neden oldu ve sonu onun için ölümcül oldu.

Eğer sıkı bir internet kullanıcısıysanız internette dolaşan “Tarçın Meydan Okuması”na rastlamışsınızdır. Gençler ve yetişkinler, büyük bir kaşık tarçını yutmaya çalışıyorlar. Bu oyundaki tek amaç, yapıp yapamadıklarını görmek. Katılımcılar bir kaşık tarçını 60 saniye içerisinde su içmeden yutmaya çalışarak birbirlerine meydan okuyorlar. Tarçının kuruluğu genelde yutmaya fırsat bulamadan öksürtüyor.


Çok Fazla Tarçın Yemenin Tehlikeleri

Tarçın meydan okuması internette dolaşmaya başladıktan sonra, hastaneye kaldırılan ve zehirlenme merkezine başvuran kişi sayısında bir artış gözlemlendi. Bu popüler oyunun büyük tehlikeleri var. Nefesin tıkanmasıyla, toz tarçının akciğerlere çekilmesiyle ve hatta suni solunum cihazı olmadan nefes alma zorluğu ile sonuçlanabilir.

Bebeklerinize Güvenle Yedirebileceğiniz Yiyecekler

Bu tehlikeli oyun beyne giden oksijeni azaltmasıyla kolay bir şekilde ölümcül hale gelebilir. Peki evlerimizde yaygın olarak kullandığımız bu baharat nasıl bu kadar ölümcül olma riski taşıyor? Tarçın, ağaç kabuğundan yapılan bir baharat ve kolayca parçalanmayan selüloz lifler içeriyor. Akciğere ulaştığında ise akciğerin iltihaplanmasına ve çizilmesine yol açıyor.

Tarçın yemeklerinize küçük bir miktar eklediğinizde mükemmel tat verse de içinize çekmek ölümcül olabilir. Çocuklarınızın tarçınla oynadıkları bu oyunun tehlikelerini anladığından emin olmanız çok önemli. Zararsız bir eğlence gibi görünse de, sadece bir kez denemek bir hayatı sonsuza dek değiştirebilir.

Tarçını çocuklarınızdan sakının, ama yetişkinler için ise faydaları inanılmaz!

Okuyucu Yorumları8 yorum
 • 119 Oy
  ÖLÜM HER YERDE...
 • 116 Oy
  kader diyelim
 • 65 Oy
  esas olan ölüm yaşamaksa mucize her gün öldürmeye çalıştığımız bir beden var ama her günde yaşamaya çalışan kendine verilmiş olan zamanı ömrü doldurmaya çalışan bir beden.
 • 35 Oy
  Tarcin gibi bu sekilde tehlike yaratabilecek baska baharatlar da var mi?
 • 21 Oy
  @grollygrolly karabiber
 • 29 Oy
  ZAMAN DÜNYA UYDURMASIDIR
 • 0 Oy
  @yorum_yazdi YANİ ZAMAN YOK MU..AKŞAM SABAH,ÖĞLE İKİNDİ YATSI,ZAMANA BAĞLI NAMAZ,BELİRLİ ZAMANLARDA GELEN RAMAZAN,HADİ YAŞ'TAN VAZGEÇTİK,UZAYDAKİ MEKANLARA GİDİŞ İÇİN PLANLANAN VE GERÇEKLEŞEN ZAMAN DİLİMLERİ,YOK MU? BİR YERDEN DİĞER YERE GİDERKEN GEÇEN SÜRENİN ADI NE SENCE...KUR'AN-DA BAHSEDİLEN ZAMAN DİLİMLERİ DE YOK MU SENCE..DÜNYAYA GELEN HERKESİN GİR ECEL VAKTİ YOK MU SENCE. VARSA ADI NE? VAKİT NE DEMEKTİR SENCE..YAZDIĞIM BU KISACIK ÖRNEKLER ZAMANIN OLDUĞUNA MI YOKSA TOKLUĞUNA MI DELALETTİR SENCE..YAZDIĞIN UYDURMA, İNKAR OLMUYOR MU?....
 • 4 Oy
  Vade yettiyse hiç birşey çözüm olmuyor

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.