Çağın Hastalığı Anoreksiya Nedir, Evde Hangi Bitkilerle Tedavi Edilir?

Günümüzde çoğunlukla kadınlarda görülen yemek yeme bozukluğu sendromudur. Yemek yememenin haricinde, çok az uyumak da belirtilerinden birisidir.

Çağın Hastalığı Anoreksiya Nedir, Evde Hangi Bitkilerle Tedavi Edilir?

Anoreksiya nasıl anlaşılır?

Bu hastalık çoğunlukla bireyin ergenlik döneminde başlar. Zayıflama tutkusu olan her bilinçsiz insan bu hastalığı yaşama potansiyelindedir. Bu durum genellikle kişinin çok şişmanladığı düşüncesi ile abartılı ve bilinçsiz bir şekilde rejim uygulaması ile başlar, önceleri kontrol edilebilen iştah, bir süre sonra yok olur ve zayıflama normal ölçüleri aşar.

Çağın hastalığı olarak adlandırılan yeme bozukluğu sendromu olan 'Anoreksiya Nervoza', sadece genç kızlarda değil, artık erkeklerde de görülüyor. Tedavisi zor olan vakalarda hayati tehlike söz konusudur.Ayrıca anoreksiya yoğun psikolojik sorun yaşayanlarda da görülebilir. Diyet yapma, kilo verme takıntısı olmayan insanlarda dahi çok problemli bir hayat yaşama evrelerinde yeme bozukluğu söz konusudur.

Doğal yöntemlerle bu hastalığın geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

Sarımsak

Anoreksiya hastalığının geçmesi için sarımsağın iştah açan özelliğini kullanabilirsiniz. Sarımsak bilindiği üzere; sindirim sistemini düzenler ve yeme isteğini artırır. Bunun için sarımsak çayından faydalanabileceğiniz gibi, yemeklerinizin içinde de pişmiş şekilde kullabilirsiniz.

Çayını hazırlamak için ise; 3 diş sarımsağı bir fincan suda kaynatın ve kaynadıktan sonra sarımsakları alın. Sabahları aç karna sarımsak çayını içebilirsiniz. İçine sıkacağınız 5-10 damla limon, tadını bastırmasına yardımcı olabilir.

Zencefil

İçindeki bileşenler ve baskın tadı da zencefilin iştah açan bitkiler arasında olmasını sağlıyor. Zencefili yine çay olarak tüketebileceğiniz gibi, taze zencefili rendeledikten sonra biraz su ve bal ile karıştırarak günde iki defa 1’er yemek kaşığı tüketebilirsiniz.

Portakal ve mandalina

Portakal ve mandalina sadece C vitamini vermekle kalmaz. Hayatınızın bir parçası olarak görüp her gün bir tane tüketmek anoreksiyayı engeller. Vücuda sağlayacağı enerjinin olumlu etkileri yeme-içme alışkanlıklarınızı da etkileyecektir.

Elma

Dört mevsim meyvesi olan elmayı gerçekten her gün tüketmenizde büyük fayda var. İçindeki antioksidanlar anoreksiya hastalığına karşı kalkan görevi görür.

Üzüm

Yemekten önce ya da sonra tercih edebileceğiniz üzüm ya da üzüm suyu iştahığınızı olumlu şekilde etkileyecektir. Özellikle de ekşi üzümleri tercih edebilirsiniz. Bir ay düzenli olarak üzüm tüketimi gözle görülür bir fayda sağlayacaktır.

Nane

Kuru değil de taze nane tüketmek vücudunuzdaki bastırılmış açlık duygularını tetikleyebilir. Gün içinde nane eklediğiniz su içmek bile iştah kontrolü (olumlu anlamda) sağlayacaktır.

Önemli bir not: Bu hastalığı yaşıyorsanız ya da yaşadığınızı düşünüyorsanız öncelikli olarak biz uzmana görünmelisiniz. Bu listede yazan yiyecekler iştahınızı olumlu olarak etkileyecek bitkilerdir. Tükettiğiniz anda kilo almanızı sağlar gibi bir algıya kapılmayın.

Geçmiş olsun.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler