YEMEK

İstanbullular Toplanın! Gaziantep Mutfağının Parmak Isırtan 7 Adresi

İstanbullular Toplanın! Gaziantep Mutfağının Parmak Isırtan 7 Adresi

Türkiye’nin tüm şehirlerinin kendine özgü lezzetleri elbette baş tacı, ama Gaziantep’in bu konuda listenin hep ilk sıralarında yer alması da tesadüf olmasa gerek.

Geniş ve lezzetli mutfağının tadına, gidip yerinde bakmak paha biçilemez bir şey ama uzun yollar kat etmeden de İstanbul’da da bu keyfe var mümkün. İşte İstanbul’da, Gaziantep mutfağının tadına varabileceğiniz en popüler 7 mekan.

Gaziburma

Gaziburma’nın müdavi o kadar çok ki! Şimdiye kadar gitmediyseniz, ilk fırsatta ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Tatlılarının başarısı dillere destanken, arkadan kahvaltıya da derin övgüler gelmekte. Menüden ilk önce Billuriye’ye şans verebilirsiniz. Fıstıklı Baklava da yemeden olmaz.

Adres: Dr. Orhan Maltepe Cad. No:58 Pendik

Gaziantepli Mehmet Usta

Lezzet sırrı adında saklı olan mekanlardan biri de; Gaziantepli Mehmet Usta. Lahmacun yemeye koşa koşa gitmenizi öneririm. 1993 yılından bu yana hizmet veren mekanın öne çıkan bir diğer lezzetlerinin başında da kebaplar geliyor. Kendi damak zevkinize göre seçeceğiniz herhangi bir çeşit, memnun edici olacaktır diye düşünüyorum.

Adres: Cerrahpaşa Mahallesi, Koca Mustafapaşa Caddesi, No 126, Fatih

Mabeyin Restaurant

Tarihte padişahların misafirlerini kabul ettiği, ziyafetlerin verildiği bir mekan olarak bilinen Mabeyin ismi, adının hakkını veren ve yüzleri güldüren bir restoran. Mabeyin Restaurant günümüze gelene kadar yolculuğuna, 1958 yılında Gaziantep’te başlayıp 1975 yılında Laleli’de Çavuşoğlu Kebap ve Baklava Lokantası olarak hizmetini sürdürmüş olup 2003 yılından itibaren de şimdiki ismiyle hizmete devam etmekte. Lezzetli bir lahmacun yemek için Mabeyin’in kapısını çalmayı ihmal etmeyin.

Adres: Burhaniye Mahallesi, Eski Kısıklı Caddesi, No 7, Üsküdar

Çiya

1987 yılında Kadıköy Çarşı içinde mütevazı bir dükkanda hizmete başlayan Çiya, yola kebap, lahmacun ve pideyle çıkmıştır. Ama sadece bir “kebapçı” olarak kalmak istemeyen mekan, zamanla lezzetlerine lezzet ekledi ve günümüzde de adeta yeni ve değişik tatların bulunduğu bir keşifler mekanı olarak anılmaya başladı. Gaziantep mutfağının başarılı örneklerine ilave olarak, Azeri, Gürcü, Türk, Arap, Ermeni, Osmanlı, Süryani, Selçuklu, Yahudi kültürlerine ait yemekler de bulmak mümkün. Daha çok kebap ağırlıklı lezzetlerin tadına bakmak isterseniz Çiya ile aynı sokakta yer alan Çiya Kebap’a göz atabilirsiniz.

Adres: Caferağa Mah. Güneşlibahçe Sk. 48/B Kadıköy

Görsel: Past The Light House

Develi

1912 yılında, Antep’te kurulan Develi, 105 yıllık asırlık bir marka. 1966 yılından bu yana da Samatya’da hizmet vermekte. Antep’in özel kebaplarını ve doyum olmaz lezzetlerini bulabileceğiniz özel mekanlardan. Menüden Fıstıklı Kebap’a ne dersiniz?

Adres: Gümüşyüzük Sk. No: 7 Samatya

Kaşıbeyaz Florya

Antep yemeklerinin ön planda tutulduğu Kaşıbeyaz Florya’da, Fındık Lahmacun ve İçli Köfte ile sofrayı şenlendirdikten sonra bir de kebap söyletmek, en az bir haftanızı mutlu geçirmenizi sağlayacak. Mesela; Ali Nazik Kıyma ya da Soğan Kebabı isabetli bir seçim olacaktır. Yenecekler listesinde Havuç Baklava’nın öne çıktığını hatırlatır ve Pazar günleri Antep’e özgü açık büfe kahvaltının da olduğunu belirtmek isterim.

Adres: Şenlikköy, Çatal Sokak No:19/1 Florya

Antebi

Listenin bir diğer öne çıkan mekanı ise; Antebi. Gaziantep'in özel lezzetlerini, Gaziantep'den getirtilen doğal malzemelerle hazırlamakta. Bu da mekanın dilden dile dolaşan lezzetlerinin sebebini ortaya çıkarmakta. Baklavaları ise tamamen doğal ürünler kullanılarak Gaziantep'te yapılmakta ve günlük olarak İstanbul’a gönderilmekte. Lahmacunla açılışı yaptıktan sonra Sarma Beyti sizi bekliyor olacak.

Adres: Acıbadem Caddesi No: 84/A Kadıköy

fooduristik.com

Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.