YEMEK

Modada Katliama Dur Diyecek Proje: Atık Meyve ve Sebzelerden Deri Üretildi

Modada Katliama Dur Diyecek Proje: Atık Meyve ve Sebzelerden Deri Üretildi

Dokusu ve duruşuyla mükemmel sayılabilecek bir deri hayal edin, üstelik yenilenebilir bir kaynak ve bunun için hayvanların katledilmesine de gerek yok.

Hollandalı tasarımcıların kolektif bir çalışmayla ortaya çıkarttıkları tasarım, Rotterdam’daki marketlerden toplanan atık meyveler ile gerçekleştiriliyor. Rotterdam Fruitleather isimli proje sayesinde atık meyve ve sebzelerden yüksek kalitede deri üreten tasarımcılar, bozulan meyvelerin imha edilmesi için kilo başına 10 sent ödemek zorunda kalan ve bu yüzden yasa dışı atık yolunu seçen market sahiplerine de bir alternatif oluşturuyor.


Rotterdam’daki marketlerden herhangi birinin günlük attığı çürük meyve ve sebze yaklaşık 3 bin 500 kg. Bu atıklar, yenmemesine rağmen böyle bir amaç için tekrar kullanılabilir.


Rotterdam’daki Williem de Kooning Akademisi tasarım öğrencilerinden oluşan ekip, gösterişli restoranlardaki şeflerin yolundan gidiyor: Meyveleri ez, pişir ve mumsu dokuyu yakalamak için kurut.


Tasarımcılar,“Tamamen meyve deriyi kullanarak bir çanta tasarladık. Bu çanta, meyve derinin bir materyal olarak adlandırılması gerektiğini kanıtlayan kaliteyi ve olanakları da gözler önüne seriyor”diyor. Ekip, bu konudaki gelişmelerle birlikte meyve derinin ticari amaçlı uygulanabilen bir materyal olabileceğini de düşünüyor. Tasarımın plastik ve ambalajlara da bir alternatif olabileceği de ele alınan diğer fikirler arasında.


Okuyucu Yorumları4 yorum
 • 54 Oy
  işte düşünen insan diye buna derim, tebrikler :)
 • 21 Oy
  güzel haber en azından artık daha az hayvan ölecek tamamen durdurmak imkansız bu kadar aç gözlü zengin görgüsüz insan oldukca ama bu da güzel haber :D
 • 11 Oy
  çocukluğumuzda yediğimiz kayısı pestilleri renginde üstelik yapımı da aynı. unuttuğumuz şeyleri yeniden başları, başka amaçlar için kullanması oldukça ilginç....
 • 3 Oy
  abi bu resmen pestil yaw budan çanta falan olmaz..Avrupalı arkadaşlar giyim tarzlarını değiştirsin yabani hayvanların derilerinden olan mamulleri kullanmasınlar..

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.