Neden Çiğ Tavuğu Pişirmeden Önce Asla Yıkamamalısınız?

Çiğ tavuğu pişirmeden önce yıkamak pek çok kişiye mantıklı gelebilir. Hepimiz çiğ tavuğun bize zararlı olabilecek bakteriler içerdiğini biliyoruz. Peki, neden önlemimizi alıp pişirmeden önce tavuğumuzu yıkamayalım?

Neden Çiğ Tavuğu Pişirmeden Önce Asla Yıkamamalısınız?

Gıda Standartları Kurumu’na (FSA) göre, tavuğunuzu yıkamak bu zararlı bakterilerden arındırmaktan çok yayılmasına neden olabilir.

İşte neden çiğ tavuğu yıkamanın sağlığınıza zararlı olabileceği ve tüm o pis bakterilerden korunarak nasıl yine de o lezzetli tavuğunuzun tadını çıkarabileceğinizin ayrıntıları.

Tavuk İle Mutfakta Harikalar Yaratacağınızın 14 Lezzetli Kanıtı


Neden Çiğ Tavuğu Yıkamamalısınız?

Çiğ tavuk insanların ciddi derecede hastalanmasına neden olabilecek bakterilerle doludur. Kuzey Amerika’daki gıda zehirlenmesinin en yaygın sebebi pişmemiş tavukta bulunabilen kampilobakter ve salmonella olarak adlandırılan iki tip bakteri.

Salmonella kuşların bağırsaklarında yaygın olarak bulunan bir bakteri grubu. Salmonella bulaşmış yiyecekler yiyen kişilerde ishal, ateş, mide krampı, bulantı ve kusma gibi belirtiler görülüyor. Salmonella nedeniyle hasta olan pek çok kişi birkaç günde iyileşirken, bu bakteri bazı kişilerde daha ciddi hastalıklara yol açıyor ve bazen buna bağlı olarak ölümler gerçekleşiyor. Bu hastalıklara septisemi yani kan zehirlenmesi örnek verilebilir.

Sırrını Kimseyle Paylaşmak İstemeyeceğiniz Efsane Tavuk Tarifi

Kampilobakter ABD’deki ishalli hastalıkların başlıca sebebi. On güne kadar sürebilen bu hastalık aşırı derecede karın ağrısına neden oluyor. Kampilobaktere maruz kalındığında ortaya çıkan bazı uzun dönemli etkiler de bildirildi. Bunlar arasında eklem iltihabı ve Guillain-Barre sendromu olarak bilinen nadir bir hastalığın gelişimi tespit edildi. Guillain-Barre sendromu kaslarda güçsüzlüğe neden oluyor ve sinir sistemini etkiliyor. ABD’deki Guillan-Barre sendromu vakalarının yaklaşık olarak %40’ının kampilobakter kaynaklı olduğu tespit edildi.

Gıda Standartları Kurumu’na göre kampilobakter, su kullanılarak temizlenemez. Aslına bakılırsa, bu bakteriyi taşıyan pişmemiş tavuğu suyla yıkamak bu bakterinin su molekülleri yardımıyla daha da yayılmasına neden olabilir.

Bu da demek oluyor ki, tavuğun bu bakterinin bulaştığı bir parçasını yıkarsanız, sadece tavuğun bakteriyle temas ettiği kısmı için değil kullandığınız suyun temas ettiği kısmıyla ilgili de endişelenmelisiniz. Bu durum mutfağınızı zararlı bakteri yuvası haline getirebilir.


Gıda Zehirlenmesinden Nasıl Korunuruz?

Gıda Standartları Kurumu’na göre tavuğunuzdaki zararlı bakterilerin tamamının öldürüldüğünden emin olmanın en iyi yolu mümkün olduğu kadar iyi pişirmek.

Tavuğun tamamının servis etmeden önce kızgın derecede sıcak olduğundan emin olun. Etin en kalın kısmını kesin ve sıcak buhar çıktığından ve pembe kısım kalmadığından emin olmak için kontrol edin.

Gıda zehirlenmesine iyi gelen yiyecekler

Ayrıca, tavuğunuzu daha yüksek sıcaklıkta saklamak bakteri yuvası haline gelmesine ortam hazırlayacağından, 4°C sıcaklığın altında sakladığınızdan emin olun.

Hem eviniz hem de vücudunuz için kullanacağınız sihirli malzeme!

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
peki yediğimiz tavuk dönerler çiğ değil mi? Her gün binlerce ton çiğ tavuk, tavuk döner adı altında koskoca ülkeye yediriliyor? neden kimse bu tavuk döner, et döner olayını kurcalamıyor? kimsenin insanlara çiğ et yedirme hakkı yok. Sağlık bakanlığı sizi göreve davet ediyorum. Döner denilen denetimsiz yiyeceği bir an önce sıkı denetim altına almanızı talep ediyorum.
@alper_ustaoglu_1978 tamam hocam. yarın dediğini yapacağız.
@alper_ustaoglu_1978 işte onlar yıkamıyorlarki,yıkanmayan döner falan filan yeniyor,biliyormusunuz...
@alper_ustaoglu_1978 @alper_ustaoglu_1978 Malesef Kardeşim Burası Sağlık Bakanlığı Değil. Burası Mynet Burda Herhalde Haber ve Yemek Tarifleri Veriyor. Burda Yapılması Gereken Ve Yapılmaması Gerekenler Tarifler Spor Haberleri Bildiğimiz Gibi Televizyonlarda Görünen Klasik Haberler Bulunuyor. Lütfen Bunu www.alo174.gov.tr Veya www.saglik.gov.tr Ye Anlat Bence Dostum.Lütfen Bu Site Gıda Sikayet Etme Ve Gıda İle İlgili Personel Gibi Yerler Değil. Burası Haber Sitesi. Burası Haber Sitesi Buraya Gıda Sikayeti Yazma Dostum. :)
@alper_ustaoglu_1978 denetimi gıda tarım hayvancılık bakanlığı ve belediyeler yapar, yanlış bilg vermeyin.
@alper_ustaoglu_1978 Malesef Kardeşim Burası Sağlık Bakanlığı Değil. Burası Mynet Burda Herhalde Haber ve Yemek Tarifleri Veriyor. Burda Yapılması Gereken Ve Yapılmaması Gerekenler Tarifler Spor Haberleri Bildiğimiz Gibi Televizyonlarda Görünen Klasik Haberler Bulunuyor. Lütfen Bunu www.alo174.gov.tr Veya www.saglik.gov.tr Ye Anlat Bence Dostum.Lütfen Bu Site Gıda Sikayet Etme Ve Gıda İle İlgili Personel Gibi Yerler Değil. Burası Haber Sitesi. Burası Haber Sitesi Buraya Gıda Sikayeti Yazma Dostum. :)
YIKAMADAN KIZARTIN-PİŞİRİN DİYORLAR,KESİLDİKTEN SONRA NASIL PAKETLENİP GELDİĞİNİ BİLEN YOKSA ÖĞRENSİN.BEN BİLİYORUM VE YIKANMADAN DA YEMEM Kİ.YIKANIP HEMEN PİŞİRİLECEK TAVUKTA NE ÜREYEBİLİRKİ,BENCE ALINCA YIKAYIP DOLABA ATANLARA SÖYLENİYOR BU .DEĞİLSE BEN YIKANMADAN PİŞİRMEM VE YEMEM NASIL PAKETLENMEDEN ÖNCEKİ HALİ KAÇ KİŞİNİN TEZGAHINDAN ELİNDEN GEÇİYOR ONUDA SÖYLESİNLER...
yıkadığımız sumu mikroplu neden yıkamayalım siz yıkamayın bizene...
alper_ustaoglu_1978 sağlık bakanlığının gıda denetleme gibi bir yetkisi yok bu görev GIDA Tarım ve hayvancılık bakanlığında ALO 174 gıda hattı veya www.alo174.gov.tr/ şikayette bulunabilirsinz
gıda denetim işi sağlık bakanlığın görevi değil gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı ve yerel belediyelerin işi
ULAN YILLARDIR MİLLETE HORMONLU,ANTİBİYOTİKLİ TAVUK YEDİRİLİYOR.MİLLET BUNDAN ETKİLENMEYECEK Mİ.HERKES HASTA.HASTANELER TIKLIM TIKLIM.SAĞLIK BAKANLIĞI TARIM BAKANLIĞI ÇOK RAHATLAR.UYUMAYA DEVAM EDİYORLAR. TIPKI BİRİLERİNİN MİLLETİ UYUTTUĞU GİBİ.. VEBAL ADAM BOYU DEĞİL DAĞ BOYU OLDU.EYYY BİRİLERİ BU VEBAL NASIL ÖDENECEK..
Tavugu soguk suyla dolu tencerenin içinde koyup haşlamaya bıraktığımızda, Bu bakteriler yayılmıyor muymuş..
şu tavukcularda pişmiş olarak dönen tavuklar çok saglıksız nerde tarihi gecmiş nerde bayat kötü sakat tavuk varsa oraya takıp pişirip insanlara yediriyolar ülkede gıda terörü çok var
İki kere yıkamadan ne pişiririm ne de yerim ..
Uzun yazma kısa yaz. okumadım. Uzmanların tersini yapacaksın , batılı uzmanlar yıkamayın demiştir. Bunlar bilmiyor pişirilmeden önce tavuk yıkanırrrrrr
bu tavuk zaten pis. yiyende akıl yok. eve sokmam...
pakette tavuk kanadı veya baget alıyoruz. ambalajı çıkardıktan sonra koklayınca çamaşır suyu gibi klor kokuyor. şimdi bu klor bize zarar vermez mi? herhalde tavuk rafta daha uzun kalabilsin diye mi klorlanıyor?
alper_ustaoglu_1978 goğru söylüyor her kes bir taraftan öyle zararlı böyle zararlı diyor somut örnek dönerci ve dönerin içindekileri araştırın ama nerdeeee bağışıklık sistemimiz güçlensin diye onlara ses çıkaran yok.
yıkamayalım tamam ama suyun içine koyup haşlıyoruz, aynı şey değilmi
Korkmayın hiç bir şey olmaz Çünkü Türk üz biz
Yıkamadık ve pişirdik diyelim , yıkadığımız zaman her tarafa bulaşacak olan bakterilere ne oldu ??..pişince hepsi öldü ..Yıkadık ve bakteriler tavuğun her tarafına yayıldı ve bu şekilde pişirdik diyelim , sonuç bakterilerin hepsi yine öldü ..veya düz mantıkla ölmesi gerekir ..O halde ben aldığım tavuğu geniş bir kabın içinde bir bütün limonla her yanını ovalayarak ve bir müddet de bekleterek-Bu işlem aynı zamanda tavuktaki arzu edilmeyen kokuyu da azaltıyor- yıkamak suretiyle pişiriyorsam bakterilerin bana zarar vereceğini sanmıyorum ..
Diğer Haberler