YEMEK

Şeftali Kebabı

Şeftali Kebabı

Kıbrıs mutfağına özgü bir lezzet olan 'şeftali kebabı', özellikle ızgarada pişirilen yemekleri sevenlerin muhakkak tatması gereken bir lezzet.

Malzeme Listesi

1 adet kuzu gömleği
500 gr dana kıyma
2 adet kuru soğan
1 demet maydanoz
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı kimyon

(1 Kişilik - 1 saat)

Hazırlanışı

Adım 1

Bir kaba ılık su koyduktan sonra, kuzu gömleğini bu kaba koyuyoruz. Bunu yapmamızdaki amaç; kuzu gömleğinin biraz daha yumuşaması ve sarma işleminin daha kolay bir hale gelmesi. Yumuşayan kuzu gömleği daha rahat açılıp büyüyecektir.

Adım 2

Maydanozlarımızı olabildiğince ince şekilde doğradıktan sonra, soğanımızı rendeleyip kıymayla karıştıralım. Kıyma karışımında soğan ve maydanozun dışında tuz, kimyon (isteğe göre kimyon atmayabilirsiniz ama şeftali kebabını yedikten sonra midenizi zorlamamak için atmanızda fayda var) ve karabiber kullanacağız. Harcımızı iyice yoğurup hazır hale getirdikten sonra, dinlendirmemiz çok önemli. 1-2 saat arası bir süre boyunca harcımızı buz dolabında dinlendiriyoruz.

Adım 3

Şimdi geldik asıl önemli noktaya. Hazırladığımız harcı 5 eşit parçaya bölerken, kuzu gömleğini de makas yardımıyla 5 eşit parçaya böleceğiz. Daha sonra (yaprak sarar gibi) harcımızı kuzu gömleklerine koyup saracağız. Tamamen sarmış olmaya ve içindeki harcın görünmemesine dikkat ediyoruz. Bu şekilde 5 adet şeftali kebabımızı pişirmeye hazır duruma getirdikten sonra, ızgarada kızarıncaya kadar pişireceğiz.

Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.